FOTO: 70 let dr. Bogdana Dolenca

Datum objave: 28. avgust, 2023 Zapisal: Miha Bevk

V teh dneh (natančno v petek, 25. avgusta) je 70 let praznoval duhovni pomočnik, dr. Bogdan Dolenc. V nedeljo smo skupaj z njim praznovali in se veselili, najprej pri sv. maši, nato pa še na skupnem župnijskem pikniku na župnijskem drovišču, katerega se je udeležilo lepo število župnijskih sodelavcev z njihovimi družinami. Bogu smo hvaležni za g. Bogdana, da je med nami, za vse njegovo dosedanje delo v župniji, pa tudi v župnijah naokrog. Istočasno pa prosimo Gospoda in Devico Marijo, da bi mu zdravje služilo in da bi še dolgo obdeloval Gospodov vinograd, v katerem je še veliko dela.

Gospod Bogdan je pri pridigi tako povedal med drugim tudi nekaj stvari o sebi, katere smo farani morda že v teh 23 letih (umestitev 15. avgusta 2000), odkar je duhovni pomočnik v Trzinu, nekoliko pozabili. Rodil se je v v Četni Ravni nad Škofjo Loko, očetu krojaču in materi gospodinji. Že od majhnega je bil deležen lepe krščanske vzgoje, zato je že v osnovni šoli vedel, da bo postal duhovnik. Po maturi na gimnaziji Poljane l. 1972 je vstopil v ljubljansko bogoslovje in se vpisal na teološko fakulteto. Leta 1979 je diplomiral in imel novo mašo v rojstni župniji Javorje. Kot kaplan je dve leti služboval v Grosuplju. Študij dogmatike je nadaljeval na Papeški univerzi v Rimu. Po vrnitvi iz Vatikana je še dve leti služboval kot kaplan v Novem mestu, leta 1987 pa je začel poučevati na Teološki fakulteti naslednje predmete: Nauk o Cerkvi, Teologija krščanskih Cerkva, Ekumenska teologija ter Novodobna verska gibanja.

V letih 1987–2000 je bil hišni duhovnik v samostanu Sester sv. Križa na Mali Loki pri Dragomlju. Leta 2000 se je preselil v Trzin, kjer je najprej kot duhovni pomočnik pomagal pokojnemu župniku Pavletu Krtu, sedaj pa že 16 let pomaga župniku Boštjanu Gučku. Ob tem je razpoložljiv tudi drugim župnijah v okolici, kadar te potrebujejo pomoč. Teh župnij pa je v zadnjem času kar nekaj.

V nedeljo ob 7h zjutraj je g. Bogdan najprej maševal v Moravčah, nato pa ga je pot vodila nazaj v Trzin, kjer se je na kočiji malce pred 9. uro, skupaj v družbi g. župnika Boštjana, kočijaža g. Matica Mušiča in njegove žene Manuele Mušič pripeljal pred župnijsko cerkev sv. Florijana.

Na koncu svete maše je gospod župnik Boštjan v imenu župnije izročil še čudovito ročno narisano sliko Moličke peči (narisal jo je slikar Janez Medvešek iz Dragomlja), na kateri je g. Bogdan tudi že večkrat (so)maševal na tradicionalnih romanjih trzinskih in mengeških romarjev. Nato se je tudi Miha Bevk v imenu ministrantov župnije g. Bogdanu zahvalil za vse dosedanje delo in mu izročil unikatno sliko Trzina, na kateri je več manjših slik, ki so tako ali drugače povezane z našo župnijo in tudi g. Bogdanom samim.

»Iskreno se zahvaljujem vsem, ki ste mi v nedeljo pripravili nepozabno praznovanje
sedemdesetletnice. Od častne vožnje po Trzinu, za kar je poskrbel Matic, preko svete
maše in pogostitve – vse je gospod Boštjan s sodelavci brezhibno organiziral. Hvala za
dragoceno darilo župnije, umetniško sliko Moličke peči, ministrantom pa za čudovito
panoramsko sliko Trzina. Hvala za vaše darove pri ofru. Hvala vsem radodarnim in pridnim
rokam, ki so pripravile pogostitev na župnijskem dvorišču. Hvala in Bog povrni vsem vam,
dobrim ljudem! Ali – kot je imel navado reči župnik Pavle Krt – ‘Hvala, ker smo prijatelji!’«
Bogdan Dolenc

Spoštovani g. dr. Bogdan!

V teh dneh praznujete svoj častitljivi jubilej. Bogu smo hvaležni, da Vas je pred 70-imi leti podaril Vašim staršem, prijateljem, pa tudi da Vas je pred 23-imi leti podaril naši krajevni Cerkvi v Trzinu in tukajšnjim faranom, ki jim služite z vsem srcem in sposobnostmi.

Iskreno in iz srca Vam tako tudi ministranti voščimo vse najboljše ob vašem jubileju in v isti sapi prosimo Gospoda, da bi bili v njegovih rokah še dolgo dobro orodje za oznanjevanje in služenje. Naj Vam dobri Bog da še naprej moči, da nam še naprej berete svete maše, nas učite ter nas s svojim zgledom vodite k Bogu, v preizkušnjah pa naj Vas krepča in Vas navdaja z upanjem in milostmi.

V enem od svojih intervjujev proti koncu leta 2001, ste dejali, da imate radi ta kraj zlasti ker je še čutiti vaški, podeželski in deloma kmečki utrip, da prisegate na zdravo, kmečko pamet, in da vam je zelo pri srcu pregovor, ki pravi: »Papež in kmet skupaj več vesta kakor papež sam.« To kaže tudi na vašo ponižnost, dobrosrčnost ter široko odprtost do faranov in vernikov, pripravljenost prisluhniti in služiti jim.

Naj bo zato vaše dušnopastirsko delo v Trzinu kot tudi v drugih župnijah v okolici, v katerih redno mašujete in pomagate, in teh res ni malo, še naprej obilno blagoslovljeno, rodovitno, uspešno in da bi vas spremljalo zdravje ter božje varstvo na priprošnjo Device Marije.

Ob tej lepi priložnosti Vam ministranti izročamo sliko našega in Vašega kraja ob vznožju Ongra in pod zvonom sv. Florijana. Na njej se razprostira več manjših slik, ki so tako ali drugače povezane z našim krajem, župnijo, pa tudi z Vami samimi, saj ste v vseh teh letih postali nepogrešljiv dušni pastir nam, trzinskim faranom. Radi Vas imamo!

Še na mnoga leta ter trdnih in odločnih korakov po Trzinu, ter po poti oznanjevanja.

Miha Bevk

Galerija slik: 70 let duhovnega pomočnika g. Bogdana Dolenca

Avg
čet
(cel dan) Marijino vnebovzetje
Marijino vnebovzetje
Avg 15 (cel dan)
Marijino vnebovzetje
V ponedeljek, 15. avgusta 2022, obhajamo zapovedani praznik vnebovzetja Device Marije. Sveta maša bo po nedeljskem urniku (ob 9.00). Med mašo bo tudi ofer za župnijo.